Gołym okiem obserwujemy, że niekorzystne zmiany klimatyczne postępują z roku na rok. Ma to ogromny, negatywny wpływ zarówno dla środowiska naturalnego, jak i człowieka – wzrastająca średnia roczna temperatura powietrza, wymierające gatunki roślin i zwierząt czy też częste klęski żywiołowe, to tylko niektóre z ich konsekwencji. Mamy oczywiście narzędzia, by niwelować efekty tych zjawisk, jednak lepszym rozwiązaniem jest zapobieganie. Świadomość ekologiczna człowieka oraz wiedza z zakresu zmiany klimatu wydaje się być w tym aspekcie kluczowa.
Idąc za definicją naukową, mianem świadomości ekologicznej określa się stosunek człowieka do środowiska przyrodniczego, zespół posiadanych informacji i przekonań na jego temat, a także system wartości, jakim wobec niego kieruje się on w swoim postępowaniu*.
Polacy na tle pozostałych państw Unii Europejskiej wyróżniają się względnie niskim poziomem świadomości ekologicznej, w tym związanej ze zmianami klimatu oraz wynikającymi z nich zagrożeniami ekologicznymi i zdrowotnymi. Można zauważyć jednak, że na przestrzeni ostatnich lat zarówno stan świadomości, jak i wiedzy się poprawia**.
Wiedza „na trójkę”
Fundacja Biznes dla Klimatu, w projekcie współfinansowanym ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz przy wsparciu stowarzyszenia Pracodawcy Pomorza, przeprowadziła projekt „Pomorski Biznes dla Klimatu – zbadanie stanu wiedzy i zmianie klimatu oraz szkolenie „ABC Wiedzy o klimacie” wraz z konkursem dla pracowników przedsiębiorstw województwa pomorskiego”.
Ankietę wypełniło 400 pracowników pomorskich przedsiębiorstw. Średnia wartość udzielonych poprawnych odpowiedzi na podstawowe pytania dotyczące zmiany klimatu wyniosła 59,2%. Jeżeli odnieść ten wyniki do akademickiej skali ocen, ten wynik mieści się w przedziale oceny dostatecznej.
Wśród ankietowanych przeważa pogląd, że biznes jest współodpowiedzialny za zachodzącą zmianę klimatu (87%). Są to osoby, które zdecydowanie uważają, że obecna zmiana klimatu przyniesie negatywne konsekwencje (69%) a region pomorski zdecydowanie odczuje skutki tych zmian (60%). Ta grupa też uznaje, że mamy poważny kryzys klimatyczny i należy działać natychmiastowo (76%). W tej grupie świadomość wagi własnych działań i indywidualnych wyborów oraz ich znaczenia dla ochrony klimatu jest bardzo wysoka (85%).
Jako na bariery blokujące działania ankietowani zauważają niski poziom edukacji (76%) oraz brak odpowiednich decyzji politycznych (80%).
Zachęcamy do zapoznania się z pełnym raportem oraz głównymi wnioskami z badania.
W trakcie szkolenia uczestnicy mieli szansę wziąć udział w konkursie, w którym był do zdobycia domowy kompostownik (nagroda główna) oraz trzy egzemplarze książki „Nauka o Klimacie” z autografem dr Aleksandry Kardaś (nagrody dodatkowe). Warunkiem było rozwiązanie Klimatycznego Quizu i udzielenia jak największej liczby poprawnych odpowiedzi w jak najkrótszym czasie. Z tym zadaniem zmierzyło się 44 uczestników.
INFORMACJE O PROJEKCIE:
Nazwa zadania: „Pomorski Biznes dla Klimatu – zbadanie stanu wiedzy i zmianie klimatu oraz szkolenie „ABC Wiedzy o klimacie” wraz z konkursem dla pracowników przedsiębiorstw województwa pomorskiego”.
Koszt kwalifikowanany: 14 632,44 zł
Dofinansowanie ze środków WFOŚiGW w Gdańsku: 9 691,07 zł, w formie dotacji na realizację zadań bieżących.
Sprawozdanie: sprawozdanie i efekty osiągnięte_wrzesień 2022