Poniżej przedstawiamy organizacje, inicjatywy oraz akcje ekologiczne, których działania popieramy. Wszelkie projekty, spójne z założeniami Manifestu Klimatycznego, chętnie udostępniamy na naszych social mediach. Jeśli reprezentujesz organizację, która powinna się znaleźć na naszej liście DOŁĄCZ DO NAS!

Fundacja Grunt od Nowa

Fundacji powstała w odpowiedzi na potrzebę regeneracji gleb – w przestrzeni miejskiej, na polach, przy placówkach edukacyjnych i wszędzie tam, gdzie środowisko wymaga wsparcia. W fundacji badane są i opracowywane kompleksowe plany działania, wspierające w ochronie środowiska, dzięki praktyce regeneratywnej. Nasza misja to regeneracja!

Klimatyczna Baza Wiedzy

Klimatyczna Baza Wiedzy to miejsce zbierające i katalogujące wartościowe i aktualne opracowania raportów na temat zmiany klimatu, umożliwiające szybką weryfikację prawdziwości oraz podstaw naukowych informacji na temat globalnego ocieplenia.

Teraz Środowisko

Aktualności z sektora ochrony środowiska, opinie ekspertów, wywiady, kalendarz wydarzeń branżowych, przepisy prawne oraz oferty pracy w ochronie środowiska.

Polskie Stowarzyszenie Zero Waste

Polskie Stowarzyszenie Zero Waste działa na rzecz zmiany świadomości społecznej dotyczącej zasobów, zapobiegając powstawaniu odpadów u źródła, promując bezodpadowy styl życia oraz zmianę wzorców produkcji i konsumpcji w kierunku gospodarki o obiegu zamkniętym. 

Ośrodek Działań Ekologicznych „Źródła”

Stowarzyszenie „Źródła” od ponad 20 lat zajmuje się szeroko rozumianą edukacją ekologiczną, przyrodniczą, globalną i obywatelską.

EKO Kalendarz

Projekt EKO Kalendarz ma na celu edukować i inspirować odbiorców indywidualnych – głównie mieszkańców miast do drobnych działań, zmiany nawyków na bardziej proekologiczne, ma dawać proste recepty, świeże pomysły, inspirować do myślenia – a wszystko to w odniesieniu do ważnych dni w roku.

Fundacja Ekologiczna ARKA

Głównym zadaniem Fundacji ARKA jest edukacja ekologiczna w zakresie takich zagadnień jak gospodarka odpadami, ochrona powietrza, ochrona zwierząt czy opieka społeczna. Fundacja Ekologiczna Arka łączy ekologię z działaniami społecznymi, bo stan środowiska w znaczący sposób wpływa na zdrowie i człowieka.

Wyzwanie #codziennie5

Wyzwanie Stowarzyszenie Wolnej Herbaty, w którym zachęcają zbierania po 5 śmieci z przestrzeni publicznej każdego dnia. Podejmij wyzwanie #codziennie5 i dbaj o środowisko!

Stowarzyszenie Wolnej Herbaty

Stowarzyszenie działa na rzecz ochrony środowiska naturalnego, ekologii oraz ruchu Zero Waste. Organizuje także warsztaty, prelekcje, akcje sprzątania, wymienialniki oraz kawiarenki naprawcze.

Gdańska Fundacja Wody

Działalność Gdańskiej Fundacji Wody koncentruje się na organizowaniu przedsięwzięć szkoleniowych dla kadr związanych z ochroną środowiska. Cele Fundacji to między innymi rozpowszechnianie wiedzy i dobrych praktyk w gospodarce wodnej oraz realizacja profesjonalnych szkoleń w tym zakresie.

Ogrody deszczowe w Krakowie

Ideą inicjatywy jest popularyzacja rozwiązań małej retencji wśród mieszkańców. Oddolna inicjatywa mieszkańców Krakowa, dzięki której powstają ogródki deszczowe, które zatrzymują nadmiar wody spływającej z dachu i zasilają rośliny. Deszczówka to cenny zasób, warto ją gromadzić i zatrzymywać w miejscu opadu tak długo jak to tylko możliwe.

Wolontariat WPN

Wolontariat WPN istnieje od stycznia 2020 r. Prowadzimy głównie akcje sprzątania terenów Wielkopolskiego Parku Narodowego oraz terenów leżących w otulinie Parku. Sprawdzamy stan infrastruktury turystycznej, zabezpieczamy miejsca niebezpieczne. Prowadzimy działalność edukacyjną, współpracujemy ze szkołami.

Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego

Organizacja pozarządowa, która od 2008 roku realizuje misję radykalnej poprawy projektowania, budowania i użytkowania budynków w Polsce tak, aby zrównoważone budownictwo stało się normą. Stanowi część globalnej społeczności ponad 70 organizacji green building councils skupionych w ramach World Green Building Council.

CONSAGER

W CONSAGER zajmujemy się badaniami gleby pod kątem zasobności w składniki odżywcze oraz pomagamy pasjonatom uprawy roślin w odbudowie odpowiedniego poziomu jej bioróżnorodności. Zwracamy uwagę na problem systematycznego pogarszania się jakości gleby w Polsce, Europie i na świecie i promujemy działania odwracające te procesy!

Eko Geko

GEKO to pomysł prostych, funkcjonalnych gier i zabaw edukacyjnych o tematyce ekologicznej i środowiskowej, które w przystępny i interesujący dla dzieci sposób zachęcają do edukacji ekologicznej przez zabawę.​

Dzień Bez Śmiecenia

Akcja organizowana jest już od 15 lat i była częścią projektu „Segreguj odpady to się opłaca!” Dofinansowanego ze środków NFOŚIGW. Promowana jest selektywna zbiórka odpadów, bo każdy posegregowany odpad to nie śmieć! 

Trenerzy dla Planety

Projekt Trenerzy dla Planety to inicjatywa trenerska, która narodziła się w środowisku wirtualnym, w grupie fejsbukowej Trener Trenerowi Trenerem, której członkowie zdecydowali, że chcą jako trenerzy działać na rzecz Planety. Jej celem jest realizacja eko-działań min. takich jak oszczędzanie papieru, eliminacja plastiku i jednorazówek.

Carbon Footprint Summit

To wyjątkowa platforma łącząca świat nauki, technologii, aktywizmu społecznego i biznesu. Eksperci z wielu branż i środowisk zgromadzą się na niej, by omówić najnowsze trendy i inspirujące rozwiązania.

20 stopni dla klimatu

Akcja pro ekologiczna Ciepła systemowego. „Klimat na Ziemi to sprawa, która dotyczy nas wszystkich. Chcąc zadbać o planetę, musimy działać wspólnie.”

TakeCup

Ogólnopolski System Kaucyjny to alternatywa zastępująca jednorazowe kubki do kawy.

Świat OZE

Portal informacyjno-edukacyjny poświęcony ekologii, ochronie środowiska, odnawialnym źródłom energii i elektromobilności.

Włącz oszczędzanie

Praktyczny poradnik, który pomoże w codziennych wyborach, podpowie jak oszczędzać i żyć w sposób przyjazny przyrodzie. „Nie marnuj energii! Nie marnuj pieniędzy! Włącz oszczędzanie!”

Edukacja Dla Dobrego Klimatu

Organizacja działa na rzecz ochrony dużych drapieżników – wilka, rysia i niedźwiedzia – oraz korytarzy ekologicznych niezbędnych dla ich przetrwania. Zajmuje się ochroną fauny przy inwestycjach drogowych, gdyż wypadki z udziałem zwierząt to olbrzymie zagrożenie dla przyrody, lecz także ludzkiego życia.

Otwarte klatki

Ogólnopolska organizacja zrzeszającą osoby, które chcą zmienić los zwierząt hodowlanych. Zabiega o lepszą ochronę zwierząt zamykanych na fermach, a także o prawo konsumentów do pełnej wiedzy na temat warunków ich życia.