O fundacji

Świadomość to początek dbałości o nasz świat, impuls do zmiany

Kryzys klimatyczny to nie problem do odkładania na przyszłość. Co roku zużywamy znacznie więcej zasobów środowiska niż natura jest w stanie odbudować. Jedynie powszechne dbanie o środowisko jest gwarancją, że rozwój Polski będzie zrównoważony. Przyroda jest naszym skarbem, a jej różnorodność daje nam gwarancję zdrowia i rozwoju. Zielona transformacja potrzebuje nieustannej i skutecznej edukacji oraz praktycznego działania. Dlatego powołaliśmy do życia fundację Biznes dla Klimatu, której nadrzędnym celem jest integracja świata biznesu, nauki oraz wszystkich entuzjastów, którzy tak jak my wierzą, że bez realnych działań tu i teraz nie powtrzymamy zmian klimatu, a cenę naszych zaniechań zapłacą przyszłe pokolenia.

Biznes jest współodpowiedzialny za osiągnięcie celów zrównoważonego rozwoju. Uwzględniając w swoich działalnościach kwestie środowiskowe w każdym aspekcie swojego działania, musi przyczyniać się do ograniczania i eliminowania działań szkodzących środowisku naturalnemu, czyli do redukowania tzw. śladu środowiskowego. 

„Edukacja to najpotężniejsza broń, jaką możesz użyć, żeby zmienić świat”

– powiedział Nelson Mandela. Współpracując z innymi organizacjami, odpowiedzialnym biznesem i ekspertami, współtworzymy platformę do wymiany wiedzy i doświadczeń, do wdrażania zrównoważonych rozwiązań i dobrych praktyk w szeroko pojętym obszarze ochrony klimatu. Wierzymy, że współpraca różnych środowisk oraz edukacja społeczna są kluczem do wprowadzenia realnych zmian skutecznie zapobiegających kryzysowi klimatycznemu.

Czas działać – tu i teraz…

Nasze postulaty i cele zawarliśmy w opublikowanym w 2019 roku Manifeście Klimatycznym „Wszystko w Twoich Rękach”. Jest to dokument zawierający praktyczne wskazówki do działania w celu powstrzymania zmian klimatycznych i degradacji środowiska. Jest efektem współpracy ekspertów z zakresu gospodarki wodnej, czystości powietrza i gospodarki odpadami. Wokół Manifestu budujemy zaangażowaną społeczność tworząc edukacyjne treści i dzieląc się dobrymi praktykami. Uruchomiliśmy też inicjatywę Mapa Retencji, dzięki której chcemy pokazać jak ogromne znaczenie ma retencjonowanie wody opadowej – zachęcamy do przyłączenia się do mapy i pokazywania swoich rozwiązań w tym obszarze.

Każde, nawet najmniejsze działanie na rzecz klimatu ma znaczenie! Jeśli też tak uważasz, Twój biznes działa już na rzecz ochrony środowiska lub zamierzasz podjąć konieczne kroki w tym kierunku – dołącz do nas i podpisz się pod Deklaracją biznesu na rzecz adaptacji do zmian klimatu.

Masz inne pomysły? Chcesz z nami porozmawiać co wspólnie możemy zrobić dla klimatu?

Napisz do nas: fundacja@biznesdlaklimatu.pl.

# BdK to praktycy, naukowcy i eksperci – ludzie z pasją i energią do działania

Sylwia Molewska

Prezes Zarządu

Agnieszka Orłowska

Project Manager
Baltic Nuclear Energy Forum

Olga Długokęcka

Koordynator Projektów Podcast Biznes dla Klimatu oraz Blog

Agnieszka Hylla-Wawryniuk

Koordynator Projektów

Rada Fundacji

Wojciech Falkowski

Fundator
Rada Fundacji

Radomir Matczak

Rada Fundacji

Jacek Zalewski

Rada Fundacji

Fundacja zrealizowała projekt współfinansowanym ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej: „Pomorski Biznes dla Klimatu – zbadanie stanu wiedzy i zmianie klimatu oraz szkolenie „ABC Wiedzy o klimacie” wraz z konkursem dla pracowników przedsiębiorstw województwa pomorskiego” – więcej informacji tutaj.