Warsztaty zrównoważonego rozwoju

Mozaika Klimatyczna – warsztat, który wyjaśnia zmiany klimatu

W obliczu globalnych wyzwać klimatycznych, każda organizacja, instytucja, przedsiębiorstwo odgrywa kluczową rolę w kształtowaniu zrównoważonej przyszłości. Warsztat Mozaika Klimatyczna pozwala lepiej poznać i zrozumieć przyczyny i skutki zmiany klimatu i w ciekawej formie zaangażować do działania, które jest kluczowe w organizacji, chociażby w kontekście budowania strategii zrównoważonego rozwoju czy raportowania niefinansowego.

Jeżeli szukasz interesującej i aktywnej formy szkolenia, które pozwoli zgłębić i poukładać wiedzę o zmianie klimatu w Twojej organizacji, Mozaika Klimatyczna jest odpowiedzią:

  • duża dawka wiarygodnej i podanej w przystępny sposób wiedzy opartej o raporty IPCC
  • interaktywna forma z użyciem kart pozwala zaangażować wszystkich uczestników
  • format sprzyjający budowaniu zespołu poprzez wspólną pracę nad rozwiązaniem problemu
  • dopasowanie do potrzeb i specyfiki  grupy – warsztat nadaje się dla każdego i może odpowiadać na różne potrzeby – np. realizowany jako wprowadzenie do wypracowania strategii zrównoważonego rozwoju w organizacji
  • wzmacnia sprawczość – uczestnicy otrzymują cenną, poukładaną wiedzę, ale też wychodzą zmotywowani do działania i konkretnych zmian w swoim życiu czy firmie.

Czym jest Mozaika Klimatyczna?

Mozaika Klimatyczna, znana również jako „Climate Collage” lub „La Fresque du Climat” w języku francuskim, to edukacyjne narzędzie służące do zrozumienia złożoności zmian klimatycznych. Jest to warsztat, który ma na celu ułatwienie uczestnikom zrozumienia przyczyn i skutków zmian klimatu oraz związków między różnymi elementami systemu klimatycznego. Mozaika Klimatyczna została stworzona przez francuskiego inżyniera Cedrica Ringenbacha i prowadzona jest na licencji Stowarzyszenia Le Fresque du Climat.  W warsztatach wzięło już udział ponad 1 milion osób w 40 krajach

Podczas warsztatu uczestnicy pracują w grupie, aby stworzyć „mozaikę” lub „kolaż”, który przedstawia różne aspekty zmian klimatycznych. Używają do tego zestawu kart, z których każda reprezentuje określone komponenty systemu klimatycznego, takie jak emisje gazów cieplarnianych, topnienie lodowców, zmiany w ekosystemach, wpływ na zdrowie ludzkie itp. Informacje zawarte na kartach oparte są na raportach IPCC, czyli Międzyrządowego Zespołu ds. Zmiany Klimatu, a warsztat prowadzony jest przez wyszkolonych moderatorów.

Forma i praktyczne informacje – czyli na czym polega warsztat?

Mozaika Klimatyczna to warsztat trwający ok. 3-4 godziny, podzielony na trzy części: naukową, kreatywną i dyskusyjną. Wszystkie części wzajemnie się uzupełniają, a efektem końcowym jest nie tylko przekazanie wiedzy, ale omówienie emocji, które pojawiają się wraz z tą wiedzą oraz wprowadzenie do tematu rozwiązań wobec kryzysu klimatycznego czy kryzysu bioróżnorodności.

Warsztat może być prowadzony w formie stacjonarnej lub online.

Ilość uczestników w jednej grupie: 6-8 osób.

Możliwość przeprowadzenia dla większej ilości osób przez kilku moderatorów jednocześnie.

Praktycznie o zmienia klimatu i raportowaniu ESG

Edukacja pracowników w zakresie zmiany klimatu, jej przyczyn oraz skutków, przeprowadzona w formie 3-godzinnych warsztatów Mozaika Klimatyczna;

Wsparcie w zakresie przygotowania do strategii ESG oraz raportowania niefinansowego – szkolenie wprowadzające dla organizacji budujących swoje strategie ESG;

Działania praktyczne wypracowane wspólnie podczas warsztatów – dla organizacji, których celem jest prowadzenie biznesu w duchu zrównoważonego rozwoju.

Jeżeli szukasz interesującej i aktywnej formy szkolenia, które pozwoli zgłębić i poukładać wiedzę o zmianie klimatu w Twojej organizacji oraz przygotować ją do stworzenia i wdrożenia strategii ESG warsztaty zrównoważonego rozwoju Biznes dla Klimatu są odpowiedzią.

Napisz do nas na adres: fundacja@biznesdlaklimatu.pl.

Zaproponujemy warsztat dopasowany do Twoich potrzeb.